Gönderen Konu: Hacker'lar Kaça Ayrılır?  (Okunma sayısı 375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @RTunÇ

  • Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
Hacker'lar Kaça Ayrılır?
« : 15 Haziran 2021, 01:17:55 »


Hacker'ların web sitelerini çökerttiğini, kişisel bilgileri çalarak internete sızdırdığını, yüksek güvenlikli bölgeleri tehdit ettiğini sıklıkla duyuyoruz. Peki hacker olmak kötü işler yapmak mı yoksa daha mı fazlası? Cevabımız şöyle hacker'lar iyi de olabilirler kötü de. Ancak iyi hacker'ları tanımadan önce isterseniz yazımıza "kötü" hacker'lardan başlayalım.

Siyah Şapkalı Hackerlar: Siyah şapkalı hacker'lar nam-ı diğer (black hat), kötü niyetle hareket ederek sitenizi çökertebilir, büyük kurum veya kuruluşlardan gizli bilgileri çalmaya teşebbüs edebilirler. Bazı siyah şapkalı hacker'lar ise sırf zevk için bazı siteleri çökertebilirler. Bu hacker grubu, genellikle kötü niyetli stratejiler kullanırlar ve büyük hasara yol açarlar.
Siyah şapkalı hacker'ların etkinlikleri, çoğunlukla suç sayılacak niteliktedir..

Gri Şapkalı Hackerlar: Bu hacker grubu, beyaz ve siyah şapkalı hacker'ların arasında olan "gri şapkalı" kategorisine düşmektedirler. Bu kişiler genellikle iyi niyetlidirler ve sitelerin açıklarını site sahiplerine bildirerek o açığı kapatmasını söyleyebilirler ancak bazıları bu açıkları hedeflerine ulaşmak için kullanabilirler. Yani suç işlemeye meyilli olabilirler.

Beyaz Şapkalı Hackerlar: Bir Hacker nasıl da iyi olabilir diye düşünüyorsanız şöyle ifade edelim. Beyaz şapkalılar genellikle hataları ve güvenlik açıklarını bulmakta meziyetlidirler. Bu hacker'lar, geliştiricileri sorunlar hakkında uyararak açıkların giderilmesini sağlarlar. Bazı şirketler, böyle bir stratejiyle, yani hacker'ları çalıştırarak kötü niyetli hackerları durdurmada başarılı oldular. Bu kişiler yani beyaz şapkalılar güvenlik uzmanı olarak anılmaktadır.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal