Gönderen Konu: Portable Programların Özellikleri Nelerdir?  (Okunma sayısı 241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @RTunÇ

 • Genel Moderatör
 • Yeni Üye
 • *****
 • İleti: 40
  • Profili Görüntüle
Portable Programların Özellikleri Nelerdir?
« : 10 Haziran 2021, 22:28:41 »


Portable kelime anlamı olarak portatif veya taşınabilir gibi anlamlara gelir. Yazılım olarak portable ise bir programın, yazılımın veya bir bilgisayar uygulamasının kuruluma gerek kalmadan çalışmasıdır. Yani portable programlar bilgisayara kurulmadan çalışırlar,  taşınabilir medya aygıtları ile (USB Bellekler, CD-DVD'ler vs.) her zaman yanınızda taşıyabilme imkanını sağlarlar.
 
Portable programlar neden kuruluma ihtiyaç duymuyorlar?
Portable programlar uygulama sanallaştırma programları ile ayarlarının ve ekleme/çıkarmaların önceden tanımlanması ile oluşturulmaktadırlar. Genellikle tek bir .exe dosyası halinde paketlenirler ve çalıştırıldıkları zaman bilgisayarda bazı konumlara kendi dosyalarını yükleme suretiyle gerçekleştirirler. Bir bilgisayarda yüklü sıradan bir program gibi belli bir işlemci ve ram kullanırlar.  Genelde "Program Files", "Temp", "AppData" ve "regedit'e" veri girerek çalışırlar. Kapatıldıklarında ise bu veriler silinir ve sanki o program arka planda hiç çalışmamış gibi geride artık bırakmazlar. Portable programlar bazı simülasyon programlarıyla portable olarak hazırlanırlar ve kullanıma sunulurlar.  Yani program geliştiriciler yazdıkları programları kendileri portable hale getirmezler (istisnalar hariç), genelde 3. taraf kişiler tarafından hazırlanırlar. Kullanım kolaylığı sağlaması ve kurulum gerektirmedikleri için de oldukça işlevseldirler.
 
Her program portable yapılabilir mi?
Bu genelde programların işlevlerine bağlı olmakla birlikte genel itibariyle pekçok uygulama portable olarak hazırlanabilir ve kullanılabilir. Ancak her program portable olabilir diyemeyiz. Sisteme entegre olarak çalışan programların portable yapılması mümkün değildir. Bazı programlar diğer programların çalışmalarını sağladıkları için bu tür programlar portable olarak hazırlanamazlar. Hazırlanabilseler bile tam randımanlı olarak işlevlerini yerine getiremezler. Bu duruma örnek verecek olursak, görüntü performansını artıran, bilgisayarlarımızın olmazsa olmaz programlarından olan Dirext portable olarak hazırlansa dahi mantıksal olarak işlevini yerine getiremez. Eset veya Kaspersky gibi antivirüs programları da portable olarak hazırlansa bile windows başlangıcında otomatik olarak başlayamayacakları için işlevlerini yerine getiremezler. Bu şekilde kendilerini sürekli olarak güncelleyemezler ve tam zamanlı koruma sağlayamazlar.

Sistemde kurulu bir program ile aynı programın portable'ı arasında ne tür farklar vardır?
İşlevsellik olarak hiçbir fark yoktur.Yalnız açılma ve kapanma sürelerinde ve de çok az bir miktarda CPU  ve RAM kullanımında farklılıklar olabilir. Sistemde kurulu bir programın dosyaları hazır halde olduğu için aynı programın portable versiyonuna oranla açılma süresi daha kısa olur. Portable programlar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi .exe paketini Program Files 'e, Temp'e, AppData ve Regedit klasörüne çıkartmak zorunda oldukları için açılış hızları biraz daha düşük olur, ama işlev olarak normal bir program gibi çalışırlar.
 
Portable programların yararları/zararları nelerdir?
Portable programların bilgisayarlara hiçbir zararı yoktur tam aksine fazlasıyla yararlıdırlar. Bilgisayara kurulan her bir program regedit'e ve Windows'un sistem klasörlerine dosya ve veri girerler. Bir bilgisayara ne kadar çok program kurulursa o pc o kadar yavaşlar ve hantallaşır. Programlar zaman içerisinde kullanıldıkça sistemde gereksiz dosya ve girdiler bırakırlar. Bu durumda bilgisayarların zamanla yavaşlamasına, donmasına ve hatta çökmesine bile sebep olabilirler. Fakat portable programlarda böyle bir durum sözkonusu değildir. Çalıştırıldıklarında belli sistem klasörlerine veri girerler ve işlevlerini bu şekilde yerine getirirler. Program kapatılınca da sanki o program daha önce pc'de hiç çalıştırılmamış gibi sistemde artık bırakmazlar ve girilen bütün girdiler kapatılışta silinir. Bu haliyle portable programlar bilgisayarlarımızın performans dostudur. Ayrıca kuruluma ihtiyaç duymamasından dolayı bize zamandan tasarruf ettirerek verimliliğimizi arttırırlar.

Çevrimdışı uploader

 • Yönetici
 • Kıdemli Üye
 • *****
 • İleti: 394
 • FullOyunArşivi.COM
  • Profili Görüntüle
  • FullOyunArsivi.COM
Ynt: Portable Programların Özellikleri Nelerdir?
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2021, 09:45:54 »
Emeğine sağlık, paylaşım için sağ ol!

Çevrimdışı @RTunÇ

 • Genel Moderatör
 • Yeni Üye
 • *****
 • İleti: 40
  • Profili Görüntüle
Ynt: Portable Programların Özellikleri Nelerdir?
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2021, 22:45:12 »
Rica ederim.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal