Gönderen Konu: Reloaded, Skidrow, Codex Nedir ? Scene Grupları ve Daha Fazlası..  (Okunma sayısı 336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @RTunÇ

 • Genel Moderatör
 • Yeni Üye
 • *****
 • İleti: 40
  • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Scene grupları ve daha fazlası hakkında bilgi vereceğim. Konu genel itibariyle alıntı olacak, yer yer kendi bildiklerimi de aktaracağım. Farklı farklı kaynaklardan en düzgün bilgileri edinmeye çalıştım ve hepsini bir bütün halinde derli toplu bir şekilde topladım. Bu içerikte korsana herhangi bir şekilde destek verilmemiştir. Yalnızca bilgi amaçlıdır. Yazımıza başlayalım. Öncelikle "Scene" nedir onu açıklayalım;

Scene, bilişim suçları ile telif hakları ihlali olarak bilinen yasa dışı yazılım kopyalama, kırma (crack), anahtar yapıcı üretme (keygen), elde edilen yasa dışı ürünleri internet üzerinde kendi kapalı alt kültür ortamları içerisinde paylaşan ve dağıtan tüm dünya ülkelerinden insanların içerisinde yer alabildiği sayıları 500 ile 1000 kişi arasında olduğu tahmin edilen kişilerin bulundukları ortam için kendi aralarında kullandıkları isimlendirme.

Scene üyelerinin bağlı oldukları kurallar ya da alt kültürün anayasası da diyebileceğimiz kuralların tümüne Scene Rules denilir. Tüm üyeler yüzde yüz bu kurallara uymakla yükümlüdür. Her bir Scene üyesi dünyanın neresinde olursa olsun yazdığı kısa bir dahili mesaj saniyeler içinde tüm dünyada Scene üyelerinin eline geçer. Bu türden haberleşme yöntemlerinin adının Scene NFO olduğu belirlenmiş ancak örnek içerik tespit ele geçirilememiştir. FBI'ın Scene üyelerinin içine sokulma çabaları olmuş ve bunda kısmen başarılı da olunmuştur. FBI sisteme kendini sunucu sahibi olarak sokmuş ve ancak 2 yıllık bir izleme sonucunda 5 kadar grubu dünyada aynı anda yaptıkları operasyonla 20 ülke üzerinde yakalayabilmiş ama diğerlerine yine de ulaşamamıştır. Bu insanların kim ve nerede oldukları asla bilinmemektedir.

Scene içinde kategori adı ne olursa olsun paylaşılan tüm Scene ürünlerinin (yazılım, film, oyun vb.) ortak adı release'dir. Release Türkçe'de "yayımlamak, yayımlanmış" anlamlarına gelmektedir.

Scene Rules
Kendi aralarında Scene olarak adlandırılan alt kültür üyelerinin, zaman içinde deneyimlerle oluşturdukları kuralların bütününe kendi aralarında verdikleri isimdir. Scene içinde konumu ne olursa olsun her bir birey bu yasaları gözetmek ve uygulamakla yükümlüdür. Kurallar kendi içlerinde de gruplandırılırlar; örneğin bir ürünün paketlenme biçimi hakkında olabilen teknik kurallar ile bir de etik denilebilecek türde güvenlik öncelikli kurallar gibi. Tespit edilebilen kurallardan bazıları:

1- Scene ürün satıcılığı yapmamak, Scene üyeleri kesinlikle satış yapamazlar. Cezası ömür boyu Scene dışında kalmaktır.
2- Yasa dışı sunucu (server) kullanmak.
3- Hacklenmiş sunuculara veri transferi yapmak.
4- Scene içinde olmayanlarla Scene hakkında konuşmak.
5- Web bazlı herkese açık ortamlarda bulunmak ve yazışmak.
6- Üyelere yasaklanan davranışlar; P2P, Torrent, FXP gruplarına destek vermek ya da üye olmak. Fark edildiği an cezası ömür boyu Scene dışında kalmaktır. Yani hiçbir Scene grubu Torrent'e destek vermez. Torrent aracılığı ile indirdiğimiz oyunlar Scene grupları tarafından paylaşılmamaktır. Bu Release'ler tamamen 3. şahıs kişiler tarafından sızdırılmıştır.

Madem Scene grupları Torrent'e kesinlikle karşılar neden kırılan oyunlar Torrent'e düşüyor bunun sebebini detaylı şekilde açıklayalım;

Scene grupları arasında bir Release’i ilk önce kim yayınlayacak tarzında bir yarışma vardır ve bu adamların da asıl derdi budur. Kim herhangi bir Release'e önce ulaşacak, gerekirse crackleyecek, Scene kurallarına uygun bir şekilde yayımlayacak adamların bütün derdi bu. Yani sadece birbirlerine kendilerini kanıtlamak için oyun, yazılım kırıyorlar. Aralarındaki iletişim ve dosya değiş tokuşunu ise Topsites adı verilen genellikle 100Mbps hızda çalışan çok hızlı serverlarda hallederler. Bu serverlar yüksek güvenliklidir ve şifreleri her dakika değişmektedir. Topsite adı verilen siteler de sadece kısıtılı kullanıcılar tarafından bilinir ve kullanılır. Herhangi bir Scene grubu herhangi bir şeyi Release edip, upload edince belli bir miktar kredi kazanır. Scene üyeleri bu Release'leri sadece kendi aralarında paylaşmak isterler ve bizim gibi son kullanıcıları bu işin dışında tutarlar. Bunun nedeni ise, ne kadar fazla bilinirlerse legal örgütler de o kadar onların peşinde olacaklardır. Yani bu yazılımları kıran Scene grupları tamamen ego tatmin etmek amaçlı "en iyi hacker benim" mottosuyla kırıyorlar. Biz son kullanıcılar için yapmıyorlar yani bunu. Dolayısyla P2P gruplar ile aralarında bir nefret vardır. P2P grubun ne olduğunu açıklamam gerekirse bu gruplar Release'leri Torrent ağında paylaşan kişilerdir. Scene ile hiçbir ilgileri yoktur. Scene bir grup tarafından kırılmış bir Release'nin 3. bir şahıs(lar) tarafından Torrent ağında paylaşanlara P2P grup denir. İşte biz de tam olarak korsan yazılımları, oyunları P2P grupların yükledikleri Torrent'ler yardımıyla indiriyoruz. Yani adamlar içine ne koydu bilemiyoruz. Daha önce pek çok kez virüslü Release vakası yaşandı. Peki o kadar gizli ise nasıl oluyor da her yere yayılıyor; Açıklamam gerekirse bu Topsite adı verilen sitelerde, Dumpsite'lara upload yapan bazı şahıslar var bunlar kendilerini gizliyorlar. Bu Dumpsite dediğimiz siteler de daha çok insanların erişebileceği tarzda pek güvenliği olmayan sitelerdir. Topsite'dan, Dumpsite'a Release'yi bir şekilde sızdırıyorlar. P2P gruplar da hemen sızdırılan Release'yi indirip Torrent'e yüklüyor. Binevi emek hırsızlığının hırsızlığı gibi ironik bir olay oluyor.

Nuke Nedir?
Kelime anlamı "Nuclear"dan gelmektedir. Nuke kısaca bir Release'de sorun olduğunun göstergesidir. Örneğin Skidrow tarafından bir oyun kırıldı. Eğer bu oyun hasarlı çıkarsa "Nuke" yemiş olur. Hasarlıdan kastım oyun açılmaz, bir yerden sonra oyundan atar yani oyun bozuktur sizin anlayacağınız. Veya Scene Rules'e uymayan bir Release olursa o da otomatik olarak Nuke yer. Daha sonra bu Nuke yiyen Release'ler "Proper" adıyla düzeltilmiş, sorunları giderilmiş bir şekilde tekrar Release edilir. İllaki siz de görmüşsünüzdür "Proper-SKIDROW" veya "Proper-CODEX" gibi. Buradaki "Proper" ibaresi daha önceden Nuke yemiş bir Release'nin sorunları giderilmiş halidir.

DRM Koruması Nedir?
DRM (Digital Rights Management), Türkçesiyle Dijital Haklar Yönetimi; lisans yasalarıyla korunan materyalleri daha güvenli hale getirebilmek ve kopyalanabilmesinin önüne geçilmesi amacıyla geliştirilmiş bir koruma yöntemidir. En bilinen ve en çok kullanılan DRM koruması DENUVO'dur. DENUVO, daha önce oyunlar için SecuROM ve filmler için de Screen Pass gibi gibi kırılması zor kopya koruma sistemini geliştiren eski Sony DADC DigitalWorks takımı tarafından oluşturulan yeni bir şirkettir. Artık günümüzde neredeyse bütün oyunlar DENUVO DRM ile korunmakta. DENUVO ilk çıktığında firmalar çok güvendi korsanı bitireceklerini düşündüler, kırılması imkansız denilmişti fakat DENUVO, korsana yenik düştü. Günümüz itibariyle tüm DENUVO DRM korumaları Scene gruplar tarafından kırılmıştır. Gelin şimdi en çok bilinen Scene gruplarına göz atalım.

1- HOODLUM
Hoodlum, özellikle Safedisc ve Securom korumalarını kıran bir gruptu. 2005 yılında gerçekleştirilen Site Down Operasyonunda kısmen hedef alınarak yakalandı.

Hoodlum'un en büyük başarısı Grand Theft Auto: San Andreas'ı kırmak olmuştu. Hoodlum'un da yakalanmasına neden olan FBI operasyonunda asıl amaç ISO(film ve yazılım) gruplarını ele geçirmekti. Operasyon sonucunda:

   - 118 bilgisayar;
   - 13 dizüstü bilgisayar;
   - 4567 yasa dışı CD ve DVD'ler;
   - 413 VHS kasetleri ve disketler;
   - 28 klavye ve monitör;
   - 5 dijital fotoğraf makinesi;
   - 28 PlayStation ve Xbox;
   - 7 bilgisayar kulesi; ve
   - 1 plazma TV , cep telefonları, hoparlör, MP3 çalar ve DSL modem ele geçirildi.

2- SKiDROW
SKiDROW, Ubisoft'un DRM korumasını kırmasıyla bilinen bir crack grubudur. Paranoimia'nın küllerinden doğan grup, işe Amiga oyunlarını kırarak başlamış ve 1990'dan bu yana aktif bir biçimde içerik yayınlamaya devam etmiştir. Grubun dağılmasına neden olan iç çatışmalar başlamadan önce grup iki yıl boyunca Amiga için içerik yayınlamıştır.

Daha sonra grubun Blackhawk gibi üyeleri Paradox'u tekrar hayata geçirmek için gruptan ayrılmıştır. 2004 ila 2007 arasında piyasadan çekilmiş gibi görünen grup, 2 Haziran 2007'de Scene'e geri dönerek bu tarihten sonra birçok içerik yayınlamıştır. Bunlar arasında trainerlar, oyunlar ve crackler vardır.

Grup her ne kadar çok sayıda oyunu kırıp yayınlamış olsa da oyun piyasasında tam anlamıyla üne kavuşmaları, Ubisoft'un DRM korumasını kırmalarıyla olmuştur. Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic ve Assassin's Creed II bu korumayı kullanan oyunlar arasındaydı ve her iki oyun da diğer birçok oyun gibi SKiDROW tarafından kırıldı. Ubisoft'un ikinci DRM koruması da grup tarafından kırılmıştır. From Dust ve Shaun White Skateboarding bu korumayı kullanan oyunlardı. Grubun kırdığı oyunlar arasında resmi çıkış tarihinden 9 gün önce kırıp piyasaya sürdükleri Assassin's Creed: Revelations yer almaktadır.

Grubun Tarihi

   - 1990 yılında Skidrow Amiga için içerik yayınlamaya başladı.
   - 1991 yılında Skidrow PC bölümü kuruldu.
   - 1991 yılında Skidrow, The Dream Team ile bir araya geldi.
   - 1991 yılında Skidrow'un PC bölümü dağıldı.
   - 1992 yılında Skidrow'un Amiga ayağı dağıldı.
   - 1993 yılında Skidrow PC dünyasına geri döndü.
   - 1993 yılında Skidrow, High Voltage ile işbirliğine girdi.
   - 1994 yılında Skidrow, High Voltage ile tamamen birleşti.
   - 2007 yılında Skidrow, PC dünyasına geri dönerek ilk ISO'larını yayınladı.

3- RELOADED
RELOADED (ya da RLD) Haziran 2004'te DEViANCE'ın eski üyeleri tarafından kurulan bir Scene grubudur. Grup, Spore'u 4 gün, The Sims 3 beta sürümünü de piyasaya çıkış tarihinden 15 gün önce kırıp piyasaya sürmüştür. Grup, 29 Şubat 2008'de Assassin's Creed'in kırılmış bir sürümünü, oyunun çıkış tarihi olan 28 Mart'tan bir ay önce piyasaya sürmüştür. Fakat daha sonraları bu sürüm hem son perakende sürümü olmadığı dolayısıyla hem de bazı çökme sorunları dolayısıyla nuke'lenmiştir. Grup yaklaşık bir ay sonra oyunun perakende sürümünü piyasaya sürmüştür.

Grubun Faaliyetleri

   - 26 Mayıs 2006'da Reloaded, StarForce korumalı Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory'i piyasaya sürdü. Kırılmış olan bu sürüm, oyunun çıkış tarihinden tam 424 gün sonra piyasaya çıktı.
   - 27 Şubat 2010'da Reloaded, Battlefield: Bad Company 2'nin kırılmış sürümünü çıkış tarihinden üç gün önce piyasaya sürdü, fakat oyuncular oyunun kontrolleriyle ilgili sorunlar rapor ettiler.
   - Reloaded tarafından oluşturulan keygenler, XRLD ile biten anahtarlar oluştururlar. Burada X yerine bir harf ya da rakam gelir.
   - Macrovision, Rovi Corporation olunca ve SafeDisc ve Safecast DRM korumalarının geliştirmesine son verince Reloaded, kendi içlerinde kullandıkları bir aracı halka açtı. Araç sayesinde CD/DVD kontrolleri, deneme süreleri, çevrimiçi etkinleştirme, çalıştırma sayısı ve arka planda gerçekleşen CD/DVD kontrolleri aşılabiliyordu.
   - 23 Haziran 2010'da Reloaded bu defa Singularity'yi resmi çıkış tarihinden 6 gün önce piyasaya sürdü.
   - Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2 için yayınlanan bir güncelleme oyunun yasal olarak indirilen bir sürümünü bozunca Ubisoft, Reloaded'ın kırılmış EXE dosyasını kullandı.
   - 24 Ekim 2011'de Reloaded, Battlefield 3'ü çıkış tarihinden dört gün önce piyasaya sürdü.
   - Grup yine 8 Kasım 2011'de Modern Warfare 3'ün kırılmış sürümünü oyunun resmi çıkış günüyle aynı günde piyasaya sürdü.
   - Grup şimdi de PES 2013 oyununu çıkış tarihinden 3 gün önce kırdı.
   - Grup FIFA 2013 oyununu'da kırmıştır.
   - Grup Dead Space 3 oyunununu kırmıştır.
   - 21 Şubat 2013 tarihinde Reloaded, Crysis 3'ü çıkış tarihinden bir gün önce piyasaya sürdü.
   - 29 Ekim 2013'te, Battlefield 4'ün resmi olarak yayınlandığı gün, oyunun kırılmış sürümünü yayınladı.
   - 26 Mayıs 2014'te Reloaded, Ubisoft'un çok beklenen açık dünya oyunu Watch Dogs, resmi çıkış tarihi 27 Mayıs'tan bir gün önce kırılmış sürümünü yayınladı. Grup, Amazon.com Almanya'daki bir sızıntı sayesinde Far Cry 4'ün çıkış tarihi 18 Kasım 2014'ten günler önce, oyunun kırılmış sürümünü yayınladı.
   - 13 Kasım 2014'te PES 2015'in kırılmış sürümünü oyunun resmi çıkış günüyle aynı günde yayınladı.

4- RAZOR 1911
Razor 1911, ya da kısaltmasıyla RZR internette faaliyet gösteren Scene gruplarından birisidir. Grubun adının 1911 olmasının sebebi, bunun onaltılık (Hexadecimal) sistemde 777'ye tekabül etmesidir. Razor 2992 ismiyle başlayan grup, Doctor No, Insane TTM ve Sector9 tarafından Norveç'te, 1985 yılının Kasım ayında kurulmuştur.

Commadore 64 yazılımlarını kırarak işe koyulan Razor 1911, 1987'de Amiga platformunda çalışmaya başlamış, 90'ların başında ise IBM PC mimarisine geçmiştir. O zamanın meşhur demo gruplarının özellikleri; demolar, müzikler ve oyunlar için crackler çıkartmalarıydı. Disketlerle oyun satılan ve kopyalanan günlerden CD-ROM günlerine geçen grubun 90'larda pek çok rakibi olmuş, grup; Tristar & Red Sector inc. (TRSi), Pirates With Attitude (PWA), The Dream Team (TDT) , Fairlight (FLT), Prestige, Hybrid (HBD) gibi gruplarla rekabet içinde olmuştur.
FBI Operasyonu ve Yakalanmalar​
Elbette sayısız oyun kıran gruba yasal baskılar da oldu ve zaman zaman FBI operasyonlarıyla grubun tutuklanan üyeleri oldu. Pitbull ya da gerçek ismiyle Sean Michael Breen, Operation Buccaneer (Korsan Operasyonu) kapsamında tutuklandığında 38 yaşındaydı. 50 ay hapis ve 3 yıl şartlı tahliyenin yanında Cisco'ya verdiği zararlar yüzünden şirkete 690.236 dolar ödemeye mahkûm edildi. Zira korsanlıktan öte, online siparişler ve sahte bir kargo şirketi aracılığıyla Cisco'dan büyük miktarda donanım satın alarak, daha doğrusu mevcut müşterilerin hesapları üzerinden çalarak dev bir vurgun yapmıştı.
Grubun Dönüşü​
22 Haziran 2006'da Razor 1911 tekrar oyunlar yayınlamaya başladı. O zamandan beri gayet düzenli bir şekilde oyunlar yayınlamaya devam eden grup, bugün yeni sürümleri kırma konusunda en verimli gruplardan biri haline gelmiştir.

Shane Pitman artık gruba dahil değildir ve kendisi Neowin.net forumlarında öne çıkan bir rol üstlenmektedir. Özellikle de moderasyon ve haber grubunda görev yapmaktadır.
22 Nisan 2011'de Razor 1911'in Demo bölümü, Rez tarafından kodlanan ve Dubmood'dan alınan müzikle yapılan Insert No Coins adlı 64k introsu ile Scene.org'un The Gathering'deki ödül töreninde halkın seçimi ödülünü kazanmıştır.

Grubun Faaliyetleri​

   - 23 Temmuz 1996'da Razor 1911, çıkışından bir gün sonra Quake'in kırılmış sürümünü piyasaya sürdü. Bu, The Punisher tarafından sağlanan ilk oyundu.
   - 14 Ekim 2006'da Razor 1911, Battlefield 2142'yi çıkışından dört gün önce piyasaya -daha doğrusu Scene'in kullanımına sürdü.
   - 2007'de Razor 1911, sadece Windows Vista üzerinden çalışan bir oyunu, Sahdowrun'ı, Windows XP'de de çalıştırmak için kıran ilk gruptu. Bu gelişme, Microsoft'un işletim sisteminin satışlarını artırmak için oyunları Vista'ya özel çıkardığına dair inanışı doğruladı. Daha sonraları da Razor 1911 tarafından kırılan Halo 2 için diğerleri uyumluluk yamaları hazırladılar.
   - 11 Kasım 2007'de Razor 1911, Crysis'in Avrupa sürümünü çıkış tarihinden beş gün önce kırıp piyasaya sürdü.
   - 6 Ekim 2007'de Razor1911, FIFA 08'in Avrupa sürümünü çıkış tarihinden beş gün önce kırıp piyasaya sürdü.
   - 7 Aralık 2008'de Razor 1911, Grand Theft Auto IV'ü çıkışından beş gün sonra kırarak piyasaya sürdü. Grup bu esnada SONY'nin 200.000$ değerindeki SecuRom korumasını kırmış oldu. Her ne kadar 1.0.2.0 yamasıyla birlikte oyunu Crack'li kullananlar bazı görevleri bitirememek ve oyun içi bilgisayar işlevlerinin devre dışı kalması gibi sorunlarla kaşılaşsa da grup bu sorunların da üstesinden geldi.
   - 28 Mayıs 2009'da Razor 1911, çıkışından iki hafta önce The Sims 3'ü kırmayı başardı. Her ne kadar bu hatalı bir sürüm olsa da grup daha sonra bu sürüm için bir düzeltme yayınlamayı ihmal etmedi.
   - 10 Kasım 2009'da Razor 1911, Call of Duty: Modern Warfare 2'nin PC sürümünü kıran ilk grup olmayı başardı. Grup her ne kadar Steam oyunlarını kırmada çok az deneyimli olsa da bir Steam hesabı olması şartıyla oyunu oynanabilir bir biçimde piyasaya sürdüler. Birkaç saat sonra SKIDROW oyunun non-Steam sürümünü yayınladı.
   - 20 Kasım 2009'da Razor 1911, Left 4 Dead 2'yi kıran ilk grup olma başarısını gösterdi.
   - 21 Ocak 2010'da Razor 1911, resmi çıkış tarihinden beş gün önce Mass Effect 2'yi kırıp yayınladı.
   - 8 Şubat 2010'da Razor 1911, BioShock 2'yi resmi çıkış tarihinden bir gün önce kırıp piyasaya sürdü.
   - 16 Şubat 2010'da Razor 1911, Aliens vs. Predator'ı çıkış tarihinden üç gün önce piyasaya sürdü.
   - 23 Şubat 2010'da Razor 1911, Napoleon: Total War'u resmi Avrupa çıkışından üç gün önce, Amerika sürümüyle de aynı günde kırıp piyasaya sürdü.
   - 2 Mart 2010'da Razor 1911, Supreme Commander 2'yi çıkış günüyle aynı gün kırıp piyasaya sürdü.
   - 11 Mart 2010'da Razor 1911, piyasaya çıkışından bir gün sonra Warhammer 40,000: Dawn of War II – Chaos Rising'i kırmayı başardı.
   - 27 Nisan 2010'da Razor 1911, The Settlers 7: Paths to a Kingdom'ı kırarak Ubisoft'un sürekli internet bağlantısı gerektiren DRM korumasını kıran ilk grup olduğunu iddia etti.
   - 31 Temmuz 2010'da Razor 1911 Blizzard'ın StarCraft II: Wings of Liberty oyununu kırdı.
   - 21 Eylül 2010'da Razor 1911, F1 2010'u resmi Avrupa çıkış tarihinden dört gün, Amerika tarihiyle ise aynı günde kırıp piyasaya sürdü.
   - 16 Kasım 2010'da Razor 1911, Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1'i çıkışından bir gün önce piyasaya sürdü.
   - 6 Aralık 2010'da Razor 1911, Wikileaks için WikiLeaks adresinde bir ayna sunucu hizmeti verebileceklerini açıkladı.
   - 9 Haziran 2011'd Razor 1911, Duke Nukem Forever'ı çıkış tarihinden birkaç gün önce piyasaya sürdü. Fakat oyunda kapandıktan sonra Save dosyaları silme gibi bir sorun vardı. Birkaç saat sonra SKiDROW bu soruna bir çözüm yayınladı.
   - 1 Kasım 2011'de Razor 1911, Battlefield 3 için oyuncuların EA'in Origin'ini pas geçmesini sağlayan bir Crack yayınladı. Grup bu sürümle birlikte "EA'in çevrimiçi DRM'i Origin'i kabul etmediklerini ve desteklemediklerini" belirttiler.
   - 10 Kasım 2011'de Razor 1911, The Elder Scrolls V: Skyrim'i Batı Yarımküre hariç diğer bölgeler ve Avustralya çıkış tarihiyle aynı gün kırıp piyasaya sürdü.

Karakter kısıtlaması nedeniyle ikinci kısım aşağıda devam etmektedir. :)

Çevrimdışı @RTunÇ

 • Genel Moderatör
 • Yeni Üye
 • *****
 • İleti: 40
  • Profili Görüntüle
5- FAIRLIGHT (FLT)
1987 yılında Commodore 64 platformunda kurulan Fairlight (FLT) , erken dönem korsan scene zamanlarından beri saygı gören bu isimdi.

Fairlight, 8 Şubat 1991’de PC platformunda ilk yayınları olan Image Software Ltd.’nin The Hunt for the Red October’ı piyasaya sürdü. Fairlight PC platformunun kurucusu olan Strider, oldukça rekabet içeren bir platform olan Commodore Amiga’da aktifti. Amerika Birleşik Devletleri dışında kalan ve The Humble Guys ile International Network of Crackers’ın kontrolü altında bulunan PC scene ise onlar için muhtemelen bilinmeyen bölgeydi.

İlk başta PC platformunda pek başarılı olamadı Fairlight. The Humble Guys'dan memnun olmayan bazı üyelerle anlaşarak United Software Associates/Fairlight adı altında bir araya geldiler. Fairlight işin Avrupa merkezi olurken, United Software Associates USA) da Kuzey Amerika merkezi oldu.

Bu birliktelik başarılı olmasına rağmen, 1992 yılının Şubat ayında USA’in iki kilit üyesinin tutuklanması nedeniyle pek de uzun sürmedi. Bu olay, PC scene’de çeşitli dalgalanmalara neden oldu ve bunu işi bırakmalar, kendi isteğiyle dağılan gruplar izledi; ki bunlara USA de dahildi. İlginçtir ki bunun Fairlight’a yararı oldu, USA'den geriye kalan üyeleri toparlayıp kendi bünyelerine kattılar.

Fairlight, 1992 yılında PC floppy formatında zirveye erişti. Grup oldukça sağlam ve rekabetçiydi, bünyesinde de birçok tanınmış isim bulunuyordu. Ne var ki, aynı yılın sonlarına doğru Strider ortadan kayboldu, ardından da tartışmalı bir isim olan Ford Perfect başa geçti.

Ford Perfect, Fairlight’ın baş düşmanı olan International Network of Crackers’ın eski kıdemli yöneticilerinden biriydi. Fairlight’da birtakım sürtüşmelere neden olmuş olacak ki, yönetimi devralmasından sonra pek çok kilit isim beraberlerinde birçok BBS’yi de götürerek grubu terketti. Düzgünce hazırlanmış uluslararası elektronik haberleşme sistemleri, o zamanlar PC Scene’de yer alan her büyük grup için kritik önem taşıyordu. BBS’ler grupların ana dağıtım ve haberleşme merkezleri olmalarının yanında, grupların software alımında kullandıklarına gelir kaynaklarıydı.

Bu olaydan sonra grubun tamamen dağıldığına dair söylentiler çıktı. Fakat bu söylentilerin asılsız olduğu anlaşıldı. Zaten grup, çok başarılı geçirdiği 1992 yılındaki performansını sergilemiyordu.

İlginçtir ki, 1993 yılının büyük kısmında PC platformunda yayın yapan iki ayrı Fairlight görüyoruz. Bunlardan biri dağılan USA üyelerinden oluşuyordu, diğeriyse seçtikeri scene'in yavaş yavaş ölmekte olduğunu farkeden eski Amiga üyelerinin meydana getirdiği Fairlight Europe idi. Bu ikiliden daha iyi durumda olanı, eski Public Enemy’nin bazı üyelerini de bünyesine katan US merkeziydi.

Fairlight’ın PC floppy platformunda çöküşü beklenmedik ama görece hızlı bir şekilde gerçekleşti. 1993’ün sonlarına doğru, Kuzey Amerika biriminin pek çok üyesi ayrılarak Pentagram adında yeni bir grup kurdular. Avrupa birimi ise direnmeye devam etti, fakat coğrafi koşullar nedeniyle oldukça zorlandılar. O dönemde PC oyunlarının çoğu Kuzey Amerika’da üretiliyordu ve grubun bu oyunlara ulaşamaması, yayınlayacak bir şeyin de olmaması anlamına geliyordu.

Fairlight PC, 1994 yılında camiadan (Scene) çekildiğini açıkladı, fakat Comdodore 64 ve Commodore Amiga demo-scenelerinde görünmeye devam ettiler.

Fairlight ISO

Fairlight 1998’in sonlarına doğru tekrardan pirate-scene’e girdi. Zekice bir hamleyle, hayli rekabet içeren CD-RIP scene yerine, ikinci sınıf olan ama geleceği daha parlak görünen ISO scene’i seçtiler. Aslına bakılırsa, ISO formatı üzerinde yoğunlaşan ilk büyük grup Fairlight oldu. Risk aldılar ama aynı zamanda öngörülü davrandıkları da söylenebilir, çünkü o zamanlar ISO scene yavaşlığı ve düzensizliği nedeniyle geride kalmıştı. Yayınların kopyalarını çıkarmak yaygındı ve her ne kadar uygun bulunmasa da daha prestijli RIP yayınlarının cracklerini ‘ödünç almak’ kabul edilebilir bir şeydi.

Bu tercihlerinin karşılığını aldılar. ISO scene kısa zamanda gelişti, PC oyunları da CD-RIP scene’nin zarar görmesine neden olacak şekilde büyüdü. CD-RIP’in katı kurallarına bağlı kalarak çabucak yayın yapmak imkansız hale geldi. Böylece ISO formatı yeni nesil yayınlar için en iyi kaynak halini aldı. Fairlight elindeki avantajı kullanarak çok iyi bir konuma geldi ve takip eden yıllar içinde en büyük ve en bilinen gruplardan biri oldu.

FastLink Operasyonu ve Fairlight’ın Çöküşü

Dünya çapında düzenlenen bir operasyonla, aralarında Fairlight’ın da bulunduğu çeşitli korsan gruplara aynı anda baskın yapıldı. FastLink adı verilen ve Fairlight’ın Birleşik Krallık, Singapur, merkez Avrupa ve Birleşik Devletler’deki pek çok kilit üyesinin yakalanmasına neden olan operasyon, grubun şiddetli bir sarsıntı geçirmesine ve Scene’de panik oluşmasına yol açtı. Fairlight, takip eden birkaç hafta içinde korsan birimini belirsiz bir süreyle kapattığını duyurdu.

Fairlight'ın Geri Dönüşü

Fairlight sonraki dönemlerde yok denecek kadar az şey yayınladı. Temizlikten birkaç ay sonra Conflict: Vietnam (c) Gathering ile geri döndüler. Fakat bu durum, davaları devam eden tutuklu üyeleri memnun etmedi. Grubun hukuki süreç tamamlanana kadar sessiz kalmasını ve dikkatleri üzerine çekmemesini istiyorlardı.Bir yılı aşkın bir süreden sonra First Encounter Assault Recon (c) Vivendi Universal yayını geldi. Yine kimileri yayın yapmaya başlamak için henüz erken olduğunu söyledi; böylece Fairlight Kasım 2006’da tekrar düzenli yayınlar yapmaya başlayıncaya kadar aradan 2.5 yıl geçti. 5 ay sonra da kuruluşlarının 20. yılını kutladılar.

Grubun Faaliyetleri

    1987 – Fairlight Commodore 64 ve Commodore Amiga platformlarında kuruldu.
    1991 – Fairlight PC kuruldu.
    1992 – The Humble Guys’dan memnun olmayan bazı üyeler ayrılarak United Software Associates’i kurdular.
    1992 – Fairlight PC, USA ile bir araya gelerek USA/Fairlight’ı oluşturdu.
    1993 – Biri Avrupa’da diğer Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere iki Fairlight PC ekibi çalışmalarını sürdürdü.
    1993 – Eski Public Enemy üyeleri Fairlight’a katıldı.
    1993 – Aralarında eski Public Enemy üyelerinin de bulunduğu pek çok kişi Fairlight’tan ayrılarak Pentagram’a katıldı.
    1994 – Fairlight PC dağıldı.
    1996 – Eski bir Fairlight PC üyesi, Fairlight’ın CD-RIP birimi olan ROMLight’ı kurdu.
    1996 – ROMLight, Paradigm’i oluşturmak üzere Zeus ve Dynasty ile bir araya geldi.
    1998 – Paradigm, ilk ISO gruplarından biri olan PDMISO’yu kurdu.
    1998 – Paradigm’de yer alan eski Fairlight üyeleri, Fairlight’ı ISO grubu olarak yeniden kurdular.
    2004 – Dünya çapında yürütülen FastLink Operasyonu’ndan darbe alan Fairlight, korsan birimini kapattı.
    2006 – Fairlight, tekrar kısıtlı ama düzenli yayınlar yapmaya başladı.
    2007 – Nisan ayında kuruluşunun 20. yıldönümünü kutladı.
    2011 – 20 Mart’ta 1000. ISO yayınını piyasaya sürdü.

6- CODEX
CODEX (CDX olarak da bilinir) - Şubat 2014'ün sonunda kurulan bir Scene grubudur. 2016'dan 2020'ye kadar, SKIDROW gibi on yıldan fazla faaliyette 2500'den az olan eski gruplara kıyasla, 6 yıldan daha kısa sürede 3700'den fazla Release ile en aktif Scene gruplarından biri oldular.

Grubun Faaliyetleri

   - 2017'nin sonlarında CODEX , piyasaya sürüldüğü gün Middle-earth: Shadow of War'un bir versiyonunu yayınladıklarında Denuvo DRM'yi kıran üçüncü scene grubu haline gelerek ün kazandı.
   - Şubat 2018'de CODEX, Microsoft Windows Mağazası'ndan oyunların kırılmış kopyalarını yayınlamaya başladı.
   - 1 Şubat 2019'da CODEX, oyunun dünya çapındaki ticari sürümünden 7 gün sonra Denuvo DRM kullanan Resident Evil 2'nin bir kopyasını yayınladı.
   - Haziran 2019'un sonlarında CODEX, Shadow of the Tomb Raider ve Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'in DENUVO DRM ile korunan güncellenmiş bir versiyonunu kırdı.
   - 27 Haziran 2019'da CODEX , yaklaşık 527 gün sonra Star Wars Battlefront 2'yi kırdı.
   - 29 Ekim 2019'da, piyasaya sürüldükten 46 gün sonra Denuvo DRM ile korunan Borderlands 3'ü kırmayı başardılar.
   - 2019'un sonlarında, Denuvo DRM kullanan Need for Speed: Heat'ı kırdı.
   - Haziran 2020'ye kadar Team Sonic Racing, Trials of Mana, The Quiet Man ve Far Cry: New Dawn'ın güncellenmiş bir sürümünü yayınladı .

7- CONSPIR4CY (CPY)
CONSPIR4CY (daha çok bilinen adıyla CPY),1999 yılında İtalya'da kurulmuş bir Scene grubudur.

Grubun Faaliyetleri

   - Ağustos 2016 yılında Rise of Tomb Raider ve INSIDE oyununu kırdılar.
   - Eylül 2016 yılında DENUVO 3 ile korunan DOOM oyununu kırdılar. DENUVO 3 DRM'sini ilk grup oldular .
   - Resident Evil 7'yi çıkışından 5 gün sonra kırdılar.
   - Mass Effect Andromeda'yı çıkışından 10 gün sonra kırdılar.
   - 2018'in başlarında CPY, Assassin's Creed Origins ve Far Cry 5'i kırmayı başardı. Bunlar Denuvo DRM'nin en son sürümüyle korunuyordu.
   - Kasım 2018'de HITMAN 2, Assassin's Creed Odyssey, A Way Out, Shadow of the Tomb Raider, Pro Evolution Soccer 2019, FIFA 19, CPY tarafından kırıldı. Bunların tümü Denuvo DRM'nin en son sürümünü içeriyordu.
   - CPY, Aralık 2018'de Denuvo DRM'nin en son sürümünü kullanan Just Cause 4'ü oyun çıktıktan 1 gün sonra kırdı.
   - 22 Aralık'ta Battlefield V, CPY tarafından kırıldı.
   - Ocak 2019'da CPY, Ace Combat 7 CPY tarafından kırıldı.
   - CPY, Şubat 2019'da Denuvo DRM'nin en son sürümünü kullanan Metro Exodus'u kırdı.
   - Eylül 2019'da CPY, Octopath Traveler'ı piyasaya sürüldükten 93 gün sonra kırdı.
   - Kasım 2019'da CPY , Denuvo DRM'nin en son sürümünü içeren Heavy Rain'i kırmayı başardı.
   - Uzun bir aradan sonra, CPY Ekim 2020'de eFootball PES 2021, A Total War Saga: Troy, Mafia: Definitive Edition ve Death Stranding'i aynı gün içerisinde kırmayı başardı.
   - 18 Ekim'de CPY, Marvel's Avengers'ı ve ardından 21 Ekim'de Crysis Remastered'ı kırmayı başardı.

REPACK NEDİR?
Repack kelime anlamı "yeniden paketlemek" demektir. Repack yapan gruplar, herhangi bir Scene grubunun Release'ini alıp yüksek sıkıştırma programları ile sıkıştırır ve tekrar Release eder. Boyutları orijinal Release'e göre oldukça düşüktür. Boyut dostudur fakat kurulurken normal Release'e göre daha uzun sürer. Bunun nedeni sıkıştırılmış dosyaların dışarıya çıkartılmasıdır. Oyunları genel anlamda kayıpsız sıkıştırırlar. Yani herhangi bir dosyayı veya ara sahneyi silmezler. Ya da bunu opsiyonel bırakırlar. Yani ister sil ister silme gibi. Ara sahnelerin silinip Release edilen sürümlere RIP sürüm denir o Repack'den farklıdır. Bu ikisi birbiriyle çok fazla karıştırılır. Çoğunlukla Repack yapan grupların ara sahneleri sildiği düşünülür fakat dediğim gibi, ara sahnelerin silindiği Release'lere RIP denir. En bilinen Repack grupları; Fitgirl Repack, Xatab, DODI Repack, Corepack vb.

Yazımız bu kadardı arkadaşlar derli toplu bir şekilde aktarmaya çalıştım. Kaynak: Vikipedi, Technopat, bilimum makale siteleri ve kendim.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal