Gönderen Konu: SMF ( Simple Machines Forum ) ve vBulletin Arasındaki Farklar Nelerdir?  (Okunma sayısı 119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @RTunÇ

  • Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 39
    • Profili Görüntüle
Vbulletin 1- Vbulletin paralıdır, geliştiricileri bir arada ve ücretli olarak çalışıyor.
SMF 1- SMF ücretsizdir, geliştiricileri dünyanın farklı yerlerinde gönüllü olarak çalışıyor.

Vbulletin 2- Vbulletinde birçok özellik kendi içinde entegre olarak kurulumda, birlikte gelir. (Örnk: Benzer konular, Global duyuru, Konu değerlendirme, Moderatorü ana sayfada yanda gösterme (admin panelinden ayarlama) Vs. çoğaltılabilir)
SMF 2- Eklenti olarak sonrada kumak gerekiyor ama genelde vbullettinde olan birçok özelliği eklemek mümkün. Mutlaka eklentilere ve güzel bir temaya ihtiyacınız olacak bu maalesef kaçınılmaz.


Vbulletin 3- Bazı eklentiler ücretlidir kurmadan önce sorun yaşamamak için dikkatli olun, destek sitelerinden indirdiğiniz eklentiler null olabilir. Eklentiler için vBulletin.org Forum - The Official vBulletin Resource! u kullanın ve güncel eklentileri yükleyin.
SMF 3- Ücretli bir eklentiye rastlamadım.

Vbulletin 4- Türkiye'de türkçe destek konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz SMF ile karşılaştırıldığında. Resmi sitesinde türkçe destek bölümü yok ama onun dışında türkçe destek veriyorlar mı bilmiyorum. Veriyorlarsa da ücretli olabilir Ancak yaygın olarak kullanıldığı için birçok konuda google dan bilgi bulunabiliyor.vBulletin.org Forum - The Official vBulletin Resource!
SMF 4- Türkiye'de türkçe desteği vbulletine göre biraz daha yaygın gibi.

Vbulletin 5- Default teması fena sayılmaz değişiklik yapmadan kullanan çok forum var. Yoğun kullanılan bir sistem olduğu için güzel birçok teması var, ücretli olarak da tema satın alabilirsiniz. Eklentileri değişik temalara yüklemek daha kolay.
SMF 5- Default teması insanı hiç tatmin etmiyor. Temalarla görsel olarak vbullettinden hiçbir farkı kalmıyor, tema bakımından zengin sayılır. Eklentilerin default tema dışındaki temalara kurulumları manuel olarak yapmanız gerek ve bunun içinde sabıra, dikkate, not defterine ve ftp programına ihtiyacınız var.

Vbulletin 6- Vbulletinde Resimler, eklentiler ve temanız databasededir, resimleri ve eklentileri ftp'de de saklayabilirsiniz. Admin panelinden ayarlayarak, temanızıda admin panelinden düzenleyebilirsiniz. Bu durum smf'ye göre vbulletini biraz ağır kılıyor ama bu kadar özelliğin olduğu bir sistemde buna normal olarak bakılabilir.
SMF 6- Smf'de resimler eklentiler tüm tema dosyaları ftp'dedir veritabanınıza bunların yükü binmez boyutunu artırmaz, bu smf'nin daha hızlı çalışmasını sağlayan etkenlerdendir. Temanızı ftp programları ile tema dosyalarınız üzerinde değişiklik yaparak düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Vbulletin 7- Smf'ye göre gelişmiş, ayrıntılı ince ayarları vardır.(Özelliklerinden kaynaklanıyor)
Smf 7- Ayarları son derece basittir, kullanarak zamanla çok rahat öğrenebilirsiniz, pratiktir.

Vbulletin 8- Orjinal Türkçe Dil paketi yok 3. kişilerden, sitelerden bulmanız gerek yada kendiniz çevireceksiniz. Kendiniz çevirmeye kalksanız ne kadar başarılı olacaksınız ayrıca çok büyük bir zaman ve ingilizce gerek, başka yerlerden indirdiğiniz dil dosyaları ne kadar doğru çevirilmiş tartışmalı, uygun versiyonu bulmak zor, bu durum biraz can sıkıcı ve büyük bir eksiklik.
SMF 8- Orjinal Türkçe Dil Paketi vardır resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Search Engine Optimization
Vbulletin&SMF :
Çok rastladığım cümleler, SMF'nin Search Engine Optimizationu yok, smf'yi google indexlemiyor tamamen yanlıştır, böyle birşey yok. SMF'nin seosu Vbulletinin ücretli vBulletin SEO'sundan hiçbir farkı yoktur, kullandım kurulumu biraz zor ve windows serverlarda çalışmıyor ama dediğim gibi kurulumunu düzgün olarak yaparsanız özellikleri vbseodan farksızdır. Vbulletin de ücretli olarak vBulletin SEO eklentisi ve ücretsiz Zoints Search Engine Optimization eklentisi en çok kullanılanlardır. vBulletin SEO eklentisi zaten ağır olan vbulletini dahada ağırlaştırdığı şeklinde internette yazılar okudum ama kullanmadığım için bilemem. Benim önerim Search Engine Optimization kunusunda ilk olarak mutlaka genel bir araştırma yapmanızdır, ondan sonra kullandığınız sisteme göre eklentilerinizi yükleyin ve meta taglarınızı düzenleyin ve mutlaka robot.txt dosyası oluşturun.

GÜVENLİK
Vbulletin&SMF :
Güncel versiyonu kullanırsanız (update), Serverınız güvenilirse, şifrelerinize dikkat ederseniz ve kurduğunuz eklentilere dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız. Yani smf kolay hacklenir gibi söylemler yersizdir bunlara pek fazla kulak asmayınız.

ÖZET

Smf yapı, admin paneli itibari ile daha basit pratik bir sistem olarak görünüyor hatta görünmüyor öyle ve daha hızlı çalışıyor ancak buna rağmen vbulletinden hiçte geri kalır yanı yok, Vbulletinse admin paneline ve yapısına genel olarak bakıldığında daha ince işlenmiş üzerinde daha çok çalışılmış bir forum sistemi olarak göze çarpıyor, yoğun bir siteniz varsa mutlaka iyi bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır.

Smf'de en çok zorlayan kısım bu eklenti yükleme durumlarıydı sistemin en can alıcı noktası olan eklentiler yüklenirken size sorunlar çıkartabiliyor, vbullettin'de eklentiler yüklemek daha kolay versiyonunuzla uyumsuz eklenti kurmadığınız sürece pek sorun çıkmıyor, smf'deki Mesajlarıma Yazılan Cevapları Göster özelliğine insan çok alışıyor, tek tıklama ile sizin yazdığınız mesajlara atılan cevapları gösteriyordu. Vbulletinde böyle bir özellik henüz yok ama onun yerine abonelik sistemi kullanılabiliyor. Genel olarak bakıldığında ikisi de forum sistemi ikisi de aynı amaca hizmet ediyor, ikisi de işinizi görecek özelliklere sahip.

Her iki forum sistemininde kendine göre artıları ve eksileri var. Dolayısıyla bu iki forum arasında seçim yapmak size kalıyor..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal