Gönderen Konu: Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Farklar  (Okunma sayısı 935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlibrtcX

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 1474
    • Profili Görüntüle

Hosting hizmeti satın almaya kalktığınızda en çok kararsızlık çekilen konu Windows mu yoksa Linux hosting mi olduğudur. Bu konuya açıklık getirmeye çalıştık.

Bir domain aldıktan sonra yapılacak ilk iş bir hosting almak oluyor. Ancak hosting alırken yine akılda aynı soru: “Linux hosting mi yoksa Windows hosting mi kiralamalıyım?” Bu makalede bu iki sunucu işletim sistemini karşılaştırarak kafalardaki soru işaretlerini giderelim.
Bu işletim sistemleri piyasada uzun yıllardır rekabet halindedir. Bu yüzden iki güçlü işletim sistemi arasında karar vermek oldukça zor bir iş haline geliyor. Şimdi dilerseniz bu işleri kolaylaştırmak adına iki işletim sistemini artıları ve eksileriyle karşılaştıralım.

Linux hosting uzun zamandır kullanılan, açık kaynak olduğundan herhangi bir lisans ücreti olmayan masrafsız sunuculardır. Güvenilirlik ve verimlilik açısından düşünüldüğünde Linux hem web hem de e-posta sunucuları için en iyi seçeneklerden biridir.

Linux web sunucuları özellikle PHP, MySQL, Python, Ruby ve Perl kullanmayı düşünecekler için ilk tercih olmalıdır. Windows çözümleri genelde ücretli olduğundan Linux hosting için kullanmaya hazır içerik yönetim sistemleri (ör:WordPress), e-ticaret sistemleri(ör:PrestaShop) gibi çok sayıda açık kaynak uygulamalar sunmaktadır.

Şimdi gelelim Windows hostinglere. Windows Server’da eskilerden beri faaliyetlerini sürdürüp ayakta kalabilen sistemlerden biridir. Microsoftta Linux’ta olduğu gibi destek ve güncelleme hizmeti sunmaktadır. Windows’un Linux’a göre en önemli üstünlüğü, yüksek performanslı web uygulama frameworkü olan ASP.NET’tir. Linux açık kaynaklı versiyonları olsa da çoğu şirket ortamında açık kaynak seçeneği o kadar çok popüler değildir.

Hangi hosting tipinin ne özelliği olduğunu görmek için genel bir tabloda işi özetleyelim.


Sonuç Olarak Hangisini Seçmeliyiz?
Sunucu seçimi yaparak birçok kişi yanlış tercih yapıyor. Bu yanlışlardan biri işletim sisteminiz ne olursa olsun, istediğiniz sunucuyu seçebilirsiniz. Yani ben Windows kullanıyorum bu yüzdem Windows alayım demeyin. Sonuç olarak Filezilla gibi FTP araçlarıyla dosya transferinizi yapabilirsiniz. Aynı şekilde Linux kullanıyorsunuz diye Linux işletim sistemli sunucu kiralamanıza gerek yoktur. Ayrıca yönetim için ise cPanel ve Plesk gibi yazılımlarla işler artık daha kolay.

İkinci bir konu maliyet. Eğer konu maliyetse tercihiniz Linux’tan yana olacaktır. Bunun da sebebi Windows’un işletim sistemi için lisans parası istemesi. Linux açık kaynak olduğundan bu ücret hosting fiyatlarına da yansıyor.

İki hosting arasında yaptığımız karşılaştırmadan tabi ki bir galip çıkmayacak. Çünkü hosting seçerken sunucuda ne çalıştıracağınıza bağlı olarak seçim yapılmalıdır. ASP.NET Windows ile daha iyi çalışırken PHP tabanlı platformlar (ör:wordpress) Linux ile daha iyi çalışacaktır.

Bu makalede hosting seçimi yaparken en çok kafaları karıştıran sorulardan biri olan Windows mu yoksa Linux hosting mi seçmeliyim? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Siz de yorumlarınızla Mutfağa katkıda bulunabilirsiniz.

Kod: [Seç]
webmaster.kitchen'dan alıntıdır.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal